Duży wpływ na wygląd dolnej części twarzy ma stan naszego uzębienia. Na to, czy kogoś postrzegamy jako ładnego, wpływa nie tylko jakość skóry, ale również odpowiednie proporcje i symetria twarzy. Nieprawidłowy zgryz i braki zębowe często powodują nie tylko nieestetyczny wygląd zębów, ale co gorsze, wpływają również na rysy twarzy.
Wady zgryzu, a wygląd żuchwyPoważne wady zgryzu mają swe odzwierciedlenie w profilu. Na przykład wypukły profil, cofnięta bródka, mocno zaznaczona bruzda wargowa to wada tzw. II klasy (tyłozgryz, tyłożuchwie). I odwrotnie – mocno zaznaczona i wysunięta do przodu bródka i wklęsły profil to wady tzw. klasy III (przodozgryz, przodożuchwie).
W wadzie klasy III taka nadmiernie rozwinięta żuchwa zaostrza rysy twarzy, podkreśla bruzdy nosowo-wargowe i powoduje, że twarz wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości. Można wymienić wiele przykładów na to, jak wady zgryzu wpływają na estetykę twarzy – zgryz otwarty powoduje, że dolny odcinek twarzy wydaje się dłuższy i nieproporcjonalny do reszty, a zgryz głęboki, że dolny odcinek twarzy jest krótszy. Zgryzy krzyżowe jednostronne często manifestują się, jako asymetria bródki.
Nieprawidłowe ustawienie zębów przednich, takie jak stłoczenia lub przechylenie do wewnątrz jamy ustnej będą też mieć swoje odzwierciedlenie w wyglądzie ust. Mogą one wydawać się mniej pełne, a kąciki ust opadające.
Starcia zębowe, które są często skutkiem nieleczonej wady zgryzu lub choroby okluzyjnej powodują, że zaniża się tzw. wysokość zwarcia, a to wpływa na budowę twarzy. Jej dolny odcinek traci swą pierwotną wysokość i staje się nieproporcjonalnie krótszy.