Duży wpływ na wygląd dolnej części twarzy, ma stan naszego uzębienia. Na to, czy kogoś postrzegamy jako ładnego, wpływa nie tylko jakość skóry, ale również odpowiednie proporcje i symetria twarzy. Nieprawidłowy zgryz i braki zębowe często powodują nie tylko nieestetyczny wygląd zębów, ale co gorsze, wpływają również na rysy twarzy.
Wady zgryzu a wygląd twarzy
Poważne wady zgryzu mają swe odzwierciedlenie w profilu. Na przykład wypukły profil, cofnięta bródka, mocno zaznaczona bruzda wargowa to wada tzw. II klasy (tyłozgryz, tyłożuchwie). I odwrotnie – mocno zaznaczona i wysunięta do przodu bródka i wklęsły profil to wady tzw. klasy III (przodozgryz, przodożuchwie).
W wadzie klasy III taka nadmiernie rozwinięta żuchwa zaostrza rysy twarzy, podkreśla bruzdy nosowo-wargowe i powoduje, że twarz wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości. Można wymienić wiele przykładów na to, jak wady zgryzu wpływają na estetykę twarzy – zgryz otwarty powoduje, że dolny odcinek twarzy wydaje się dłuższy i nieproporcjonalny do reszty, a zgryz głęboki, że dolny odcinek twarzy jest krótszy. Zgryzy krzyżowe jednostronne często manifestują się, jako asymetria bródki.
Nieprawidłowe ustawienie zębów przednich, takie jak stłoczenia lub przechylenie do wewnątrz jamy ustnej będą też mieć swoje odzwierciedlenie w wyglądzie ust. Mogą one wydawać się mniej pełne, a kąciki ust opadające.
Starcia zębowe, które są często skutkiem nieleczonej wady zgryzu lub choroby okluzyjnej powodują, że zaniża się tzw. wysokość zwarcia, a to wpływa na budowę twarzy. Jej dolny odcinek traci swą pierwotną wysokość i staje się nieproporcjonalnie krótszy.
Braki w uzębieniu a wygląd twarzy
Na wygląd twarzy bardzo istotnie wpływają też braki w uzębieniu. Co prawda utraty tylnych zębów –„szóstek” czy „siódemek” nie widać, ale nie dość, że stają się przyczyną zaburzeń w okluzji, a co za tym idzie, starć zębów, bólów stawów skroniowo-żuchwowych, bólów głowy, karku czy nawet pleców, to powodują, że naturalne podparcie dla policzków, jakim są pełne łuki zębowe, zostaje zachwiane. Wpływa to niestety negatywnie na wygląd twarzy.
Zwlekając z uzupełnieniem braków zębowych, twarz będzie wyglądała coraz bardziej niekorzystnie, a dodatkowo może dochodzić do tworzenia się wady zgryzu, ponieważ zęby sąsiadujące z luką mogą się przechylać i przesuwać w stronę luki po brakującym zębie. Dodatkowo ząb przeciwstawny będzie powoli wysuwał się z kości, naturalnie dążąc do kontaktu.
Jak widać leczenie ortodontyczne i stomatologiczne może znacząco wpływać na estetykę twarzy i poprawić jej atrakcyjność. I nie chodzi tu tylko o poprawę wyglądu samego uśmiechu, ale całej twarzy. Dlatego zachęcamy naszych pacjentów, aby leczenie stomatologiczne i ortodontyczne stało się nieodzownym elementem dbania o swój wygląd. Nasi stomatolodzy i ortodonci, planując je, dążą do tego, aby nie tylko wyleczyć zęby, ale również, aby wpływać pozytywnie na odbiór całej twarzy.