Licówki – wszystko czego o nich nie wiecie?!

Kamila

22 marca, 2022
Blog
#piękny uśmiech,#zdrowie
0 Comments
  1. Home
  2. /
  3. Archiwum
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Licówki – wszystko czego...

Udostępnij

Stomatologia estetyczna przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit. Pacjenci chcą mieć nie tylko zdrowe, ale i pięknie wyglądające zęby. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się licówki. Za ich pomocą można w spektakularny sposób przeprowadzić metamorfozę uśmiechu, co bardzo wpływa na poprawę wyglądu całej twarzy. Dostajemy dużo pytań o tę metodę, dlatego lek. stom. Agata Wojdalska wyjaśnia czym są licówki, kto może się na nie zdecydować i jak wygląda proces ich montażu. 

Licówki to bardzo cienkie nakładki mające ok. 0,5 mm grubości. Są one przyklejane do zewnętrznej, wargowej/policzkowej powierzchni zębów. Dzięki tej metodzie można znacząco skorygować jednocześnie ich kolor, wielkość i kształt.

Dla kogo są licówki?
Z wiekiem nasze zęby mogą ulegać delikatnym uszkodzeniom – czasami pękają, ścierają się, czy odłamują. Ponadto mogą niekorzystnie zmieniać kolor np. ciemnieją (stają się sine lub brunatne) w wyniku leczenia kanałowego, czasami nie można ich wybielić. Nawet jeśli zęby nie uległy żadnym zniszczeniom, również ich naturalna barwa i kształt mogą niektórym osobom zwyczajnie nie odpowiadać. Zawsze mogą być bielsze lub bardziej proporcjonalne i symetryczne.  

 Jeśli pacjent ma niewielkie problemy ze zgryzem, występują u niego drobne stłoczenia, wychylenia, przechylenia lub rotacje zębów, również można poprawić ich ustawienie za pomocą licówek. To idealna metoda, która stanowi także znakomite uzupełnienie terapii ortodontycznej, gdy po wyprostowaniu zębów, pozostaje tylko wykończyć efekt. W taki interdyscyplinarny sposób, holistycznie patrząc na uśmiech pacjenta i wspólnie całościowo opiekując się jego uzębieniem, bardzo często pracujemy wraz z innymi specjalistami kliniki L’experta, co daje naszym pacjentom najlepsze efekty.

Przeciwskazania do licówek
Licówki można stosować u Pacjentów w różnym wieku, choć istnieją również pewne przeciwskazania do ich zakładania.  

Jest nim np. bruksizm, czyli zgrzytanie zębami/zaciskanie zębów. Gdy pacjent wykazuje tę parafunkcję, istnieje duże ryzyko, że będzie niszczył licówki. Trzeba również wiedzieć, że porcelana, czyli jeden z materiałów, z których mogą być wykonane licówki, jest bardzo twarda i u bruksisty może powodować również mocne ścieranie przeciwstawnych zębów. 

Tego typu nakładek nie wykonuje się również na bardzo zniszczonych zębach oraz tych, które posiadają rozległe wypełnienia. Przeciwwskazaniem jest również zła higiena jamy ustnej, która nie pozwoli na utrzymanie efektu estetycznego, jaki dają licówki. Szczególnie w przypadku osób posiadających prace kompozytowe, które są bardziej podatne na odkładanie się płytki nazębnej niż porcelanowe. W takiej sytuacji uzupełnienia nie będą trwałe.

Licówki porcelanowe czy kompozytowe?
Licówki mogą być wykonane z porcelany lub kompozytu. Wyboru odpowiedniego materiału dokonuje lekarz, dostosowując go indywidualnie do przypadku, czyli warunków zgryzowych pacjenta.  Licówki porcelanowe są twardsze, co oznacza, że jednocześnie mniej elastyczne niż te wykonane z kompozytu. Naprawa licówki kompozytowej jest łatwiejsza, natomiast uszkodzoną licówkę porcelanową należy całkowicie wymienić. Przewaga porcelany nad kompozytem polega na jej nienagannej estetyce. Licówki kompozytowe wymagają regularnych wizyt kontrolnych, odświeżania i polerowania.

Indywidualne podejście
Pacjenci często pytają o to, czy licówki muszą być naklejane na wszystkie zęby? Czy tylko wtedy efekt będzie dobry? My natomiast powtarzamy, że nie ma jednego sposobu postępowania i tak naprawdę plan terapii z wykorzystaniem tej metody musi być indywidualnie dostosowany do każdej osoby.   

I tak np. w zależności od potrzeb licówki mogą obejmować tylko pojedyncze zęby, gdy pacjent ma zastrzeżenia do ich wyglądu. Jeśli chcemy poprawić za pomocą tej metody przednie zęby, zwłaszcza jedynki, czasami trzeba rozpatrywać ich symetryczną odbudowę po obu stronach łuku, tak aby nie różniły się kolorem i ostateczny efekt był satysfakcjonujący. Oczywiście za pomocą licówek można wykonywać również metamorfozę całego uśmiechu, uwzględniając również zęby boczne. Podobnie bardzo indywidualnie dobierane są kolor i kształt licówek.

Stomatolog wraz technikiem dbają o to, aby efekt ostateczny był jak najbardziej estetyczny i pasował do uśmiechu oraz całej twarzy pacjenta. Oczywiście istnieją obecnie pewne kanony w doborze wielkości zębów i ich proporcji względem siebie, a także barwy. Naturalnie wyglądające zęby powinny być jasne, ale o odpowiednio wyważonej tonacji oraz odpowiednim ustawieniu – brzegi sieczne jedynek na wysokości brzegów siecznych kłów, dwójki delikatnie krótsze. Jednak, aby uzyskać taki efekt, parce należy dostosować do konkretnego pacjenta. Podstawą tego jest dobra konsultacja, diagnostyka i plan terapii licówkami.

Jak wygląda zakładanie licówek
Proces zakładania licówek jest kilkuetapowy. Tak jak już zostało napisane, pacjent najpierw wymaga zdiagnozowania. W tym celu stomatolog na pierwszej wizycie konsultacyjnej przeprowadza z nim dokładny wywiad oraz niezbędne badanie kliniczne, a także uzupełnia dokumentację fotograficzną.  

Po dokładnej analizie zebranych danych konstruowany jest plan leczenia. Plan obejmuje wskazanie zębów, na które powinny być pokryte licówkami, a także sposób ich preparacji. Np. przy zębach, których kolor znacząco się odróżnia, licówki powinny być nieco grubsze, a szlifowanie na większej głębokości, tak aby licówka nie była bardzo przezierna i skutecznie przykryła ciemną barwę zęba. Jeśli zęby wymagają jedynie kosmetyki, zwykle preparacja wykonywana jest płytko. 

Podczas kolejnych wizyt pacjent ma pobierany wycisk orientacyjny, który służy do wykonania czynności pośrednich, tj. wizualizacji ostatecznego efektu oraz przygotowania licówek tymczasowych. Kolejną bardzo ważną procedurą jest szlif pod licówkę. Na tej wizycie pacjent ma zakładane również licówki tymczasowe, które zabezpieczają jego zęby do kolejnego etapu zakładania prac docelowych. Następnie technik przygotowuje licówki. Ich kształt, rozmiar i kolor są bardzo indywidualnie dobierane i dopasowywane do uzębienia pacjenta. Przedostatnią procedurą jest przymiarka prac ostatecznych. Po zaakceptowaniu efektu przez pacjenta i lekarza licówki są cementowane na stałe. Na koniec pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej oraz inne cenne wskazówki dotyczące dbania o licówki.

Zwykle efekty takiej metamorfozy robią niesamowite wrażenie. Mimo, że pielęgnacja licówek niewiele różni się od podstawowych zasad higieny jamy ustnej, to należy się do nich stosować z dużym zaangażowaniem. Wówczas efekt estetyczny będzie zachowany, a licówki będą służyć przez długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *