BOSKA KLINIKA - Z NAMI BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ I CZUĆ SIĘ NIEZIEMSKO!

Wizyta kontrolna u stomatologa

  1. Home
  2. /
  3. Archiwum
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Wizyta kontrolna u stomatologa

Regularne wizyty kontrolne u dentysty powinny znaleźć się w terminarzu każdego, komu zależy na zdrowiu i ładnym wyglądzie zębów. W trakcie przeglądu stomatologicznego dentysta może wykryć wiele chorób jamy ustnej, nawet jeśli znajdują się one jeszcze we wczesnych fazach rozwoju. Pozwala to na wdrożenie odpowiedniej profilaktyki i szybkie rozprawienie się z problemem. Oto co jeszcze według naszej stomatolog Agaty Wojdalskiej powinniście wiedzieć na temat tego typu wizyt.

Bardzo ważnym elementem wizyt kontrolnych jest ich regularność. Nie da się przewidzieć momentu pojawienia się niepokojących zmian w zębach, dziąsłach czy błonie śluzowej. Dlatego systematyczne spotkania ze specjalistą są tak istotne.

Częstotliwość spotkań u dentysty

Częstotliwość spotkań kontrolnych powinna różnić się w zależności od szansy wystąpienia u pacjenta próchnicy. Poziom ryzyka jest oceniany przez specjalistę podczas wizyty, w oparciu o baczne oględziny zębów i dziąseł pacjenta. Innymi czynnikami mającymi na to wpływ jest dieta, styl życia czy historia medyczna.

Osoby mające dużą szansę na wystąpienie próchnicy powinny odwiedzać gabinet stomatologa przynajmniej raz na trzy miesiące. W tym krótkim okresie schorzenie może już bowiem zacząć się rozwijać, nawet jeśli sam pacjent jeszcze tego nie zauważy. W przypadku średniego ryzyka, rekomendowany odstęp między wizytami zwiększa się do 6 miesięcy. Gdy jest ono niskie, przerwa może wynosić rok lub nawet więcej.

Przebieg wizyty stomatologicznej

Pierwsza wizyta u stomatologa trwa zazwyczaj około pół godziny. W jej trakcie specjalista przeprowadza wywiad, pozwalający na rozeznanie się w ogólnym stanie zdrowotnym osoby. Pytania mogą dotyczyć przyjmowanych leków, współwystępujących chorób, a nawet diety czy stylu życia. Gdy dentysta uzyska odpowiednią ilość informacji, zaprasza pacjenta na krzesło stomatologiczne.

Sam przegląd stanu jamy ustnej raczej nie zajmuje dłużej niż dziesięć minut. Specjalista uważnie bada w tym czasie jamę ustną pacjenta. Lusterko dentystyczne pozwala mu na dokładne przyglądnięcie się kondycji zębów z każdej ich strony. W trakcie spotkania mogą też zostać dostrzeżone niepokojące zmiany dziąseł lub języka.

Kontrola nie zawsze przebiega w rutynowy sposób. Gdy stomatolog zauważy patologię zwiastującą schorzenie, wprowadza bardziej zaawansowaną diagnozę. Ta obejmuje metodę wybraną w oparciu o to, co zostało zaobserwowane. Najczęściej wykonuje się zdjęcie RTG zębów lub korzysta z badania USG. Jeśli obrazowanie potwierdzi obawy dentysty, od razu wdraża się działania lecznicze.

Zużywające się plomby

Inna korzyść wynikająca z regularnych wizyt wiąże się z wypełnieniami stomatologicznymi, potocznie nazywanymi plombami. Z biegiem czasu zaczynają się one zużywać i wymagają wymiany. Bruksizm, czyli nawykowe zaciskanie i zgrzytanie zębami tylko przyśpiesza ten proces.

W dodatku niewymieniane plomby niosą za sobą zagrożenie wystąpienia próchnicy wtórnej. Ta odmiana choroby często rozwija się pod pozostawionym samym sobie wypełnieniom. Systematyczne wizyty pozwalają na uniknięcie tej nieprzyjemności. Dzięki nim specjalista ma możliwość obserwacji procesu zużywania się plomby i określenia odpowiedniego momentu na jej wymianę.

Higienizacja zębów

Pielęgnacja zębów nie powinna ograniczać się wyłącznie do działań wykonywanych przez pacjenta w domu. Nawet przy regularnym i poprawnie wykonywanym szczotkowaniu, z biegiem czasu może zacząć pojawiać się na nich kamień. Zdarza się też, że w jamie ustnej nieświadomego pacjenta od dłuższego czasu zalegają trudne do dostrzeżenia resztki pokarmowe.

Wizyty kontrolne pozwalają na eliminację wszystkich z wymienionych negatywnych czynników, mogących w przyszłości przerodzić się w chorobę. Podczas ich trwania dentysta ma możliwość dostrzeżenia kamieniu nazębnego lub innego osadu, przebarwień czy resztek. W takiej sytuacji wprowadza się higienizację. Zabieg pozwala na gruntowne wyczyszczenie zębów. W efekcie pacjent może cieszyć się ładnymi i zdrowymi zębami.

Czy warto umówić się na wizytę?

Wiele osób udaje się do dentysty dopiero wtedy, kiedy poczują dotkliwy ból zęba. Taka taktyka często okazuje się jednak nieefektywna. Wyleczenie większości chorób jest bowiem znacznie bardziej czasochłonne niż zapobieganie im. Dlatego regularne wizyty pozwalające na szybkie podjęcie działań profilaktycznych są tak istotne.

Zaniedbywanie swoich zębów i unikanie dentystów z całą pewnością nie jest powodem do dumy. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie jest za późno na zmianę swojego podejścia. Umówienia wizyty kontrolnej pozwoli bowiem nie tylko na uzyskanie informacji o aktualnym stanie zębów, ale też na uniknięcie bólu i uciążliwości związanego z leczeniem w przyszłości.