0.00zł
0 items
Udostępnij
Tak, ale nie tylko dlatego! To kolejne badanie podkreślające znaczenie zdrowia jamy ustnej i jego rolę w zachowaniu ogólnego zdrowia! Należy wiedzieć, że stan zębów i jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Jama ustna jest otwartą furtką do reszty organizmu, bakterie mogą więc w swobodny sposób przemieszczać się z niej do innych układów naszego ciała.
Np. według badań wspominana paradontoza zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca w tym na powstawanie miażdżycy. Potwierdzeniem tego są badania, które wykazały, że materiał genetyczny bakterii dominujących w przyzębiu, znajduje w blaszkach miażdżycowych. Osoby z chorobami dziąseł i przyzębia mogą więc być bardziej narażone na zawał serca czy udar mózgu. Innym następstwem tego typu schorzeń jest możliwość przyspieszenia pojawienia się cukrzycy, a jeśli jest już obecna, w wyniku chorób przyzębia pogarsza się jej przebieg. Występowanie choroby przyzębia może wiązać się również z uszkodzeniem nerek i ich niewydolnością.
Z kolei nieleczona próchnica może być także m.in. istotnym źródłem infekcji dolnych dróg oddechowych, poprzez przedostawanie się patogenów z jamy ustnej dalej do nosogardła i płuc. Może wywoływać również ostre zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, czyli tkanek kostnych znajdujących się w sąsiedztwie wierzchołka korzenia zęba, poprzez który miazga zęba łączy się z kością. W ten sposób może dochodzić do zapaleń okostnej i tkanek miękkich, a w skrajnych przypadkach nawet do powstania ropnia. Ropnie okołoszczękowe to jedno z poważniejszych miejscowych powikłań próchnicy. Nieleczenie takiego stanu grozi poważnymi konsekwencjami łącznie z powikłaniami mózgowymi takimi jak zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, czy zakrzepowe zapalenie naczyń mózgowych.