Jak czyścić język?

L'experta

11 sierpnia, 2022
Blog
#piękny uśmiech,#zdrowie
0 Comments
  1. Home
  2. /
  3. Archiwum
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Jak czyścić język?

Udostępnij

Higiena jamy ustnej wymaga dokładnego oczyszczania zębów i przestrzeni między nimi. Ale również na języku zalega nieprzyjemny osad, Jak się go pozbyć? Czy dobrym rozwiązaniem jest używanie czyścika do języka? Na te pytania odpowiada nasza stomatolog lek. dent. Agata Wojdalska.

Język pokryty jest brodawkami. Dzięki nim łatwiej jest nam rozgniatać pokarm i przede wszystkim to na nich rozsiane są kubki smakowe, które pozwalają nam czerpać największą przyjemność z jedzenia.. Niestety, gromadzące się w jamie ustnej osady, zalegają się w porowatej powierzchni języka. Takie resztki są skupiskami bakterii, które powodują nieświeży oddech, rozwój próchnicy oraz chorób dziąseł. Należy więc je usuwać.

Zwykle używano do tego szczoteczki. Po zakończonym szczotkowaniu zębów, zwykło się parę razy przejechać jeszcze język. Ale jak się okazuje to nie jest najlepsza praktyka! Włosie szczoteczki jest różnej długości, nie oczyści więc dokładnie języka. Poza tym może uszkadzać kubki smakowe. Jak więc oczyszczać język, aby sobie nie szkodzić?

Najlepszym rozwiązaniem jest czyścik do języka. Ma odpowiednią budowę. Działa jak ściągaczka do osadu. Mamy do wyboru dwa rodzaje czyścików. Dwustronne lub jednostronne. Wszystkie skrobaczki mają plastikową część, która jest ściągaczką do zalegających osadów. Te dwustronne wyposażone są jeszcze w drugą z gumowymi wypustkami. Służy ona do rozprowadzenia kolistymi ruchami na języku pasty lub żelu, który następnie zbieramy za pomocą plastikowej  części. Obie wersje sprawdzają się równie dobrze. Właściwy typ należy dobrać do swoich preferencji. Skrobaczki dostępne są również w rożnych rozmiarach i kształtach, które także należy dopasować do wielkości swojego języka.

Ważna jest również technika mycia języka. Po wyszczotkowaniu zębów, skrobaczkę przykładamy jak najdalej, blisko nasady języka i równomiernym, zdecydowanym ruchem przesuwamy ją do samego czubka. Nie należy jednak przesadzać z siłą dociskania czyścika oraz ilością pociągnięć! Taki ruch o delikatnym natężeniu, należy powtórzyć najwyżej trzy lub cztery razy, płucząc po każdym przesunięciu skrobaczkę pod bieżącą wodą.

Czyszczenie języka należy przeprowadzać przynajmniej dwa razy dziennie, przy okazji mycia zębów – rano i wieczorem. Po tej czynności warto na koniec przepłukać całą jamę ustną płynem higienizacyjnym. Czyścik należy na koniec dokładnie opłukać.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *