Licówki to bardzo cienkie nakładki (mają ok. 0,5 mm grubości), które po wcześniejszej odpowiedniej preparacji zębów, przyklejane są do ich zewnętrznej, wargowo-policzkowej powierzchni. Wykonywane są z trwałego materiału, jakim jest porcelana lub kompozyt. Choć rozpatrując te dwa tworzywa, porcelana jest bardziej wytrzymała. Poza tym pozwala uzyskać lepszy efekt estetyczny, dlatego naszym pacjentom bardziej polecamy licówki z tego rodzaju tworzywa.
Za pomocą licówek możemy w klinice L'experta poprawiać nie tylko estetykę, czyli kolor, kształt i wielkość zębów, ale również funkcje uzębienia. Licówki mogą również wpływać na polepszenie wymowy. Z ich pomocą możliwe jest również wykonanie niewielkiej korekty ustawienia stłoczonych, delikatnie wychylonych lub zrotowanych zębów, dzięki czemu czasami możliwe jest uniknięcie leczenia ortodontycznego.
Stanowią również znakomite uzupełnienie terapii ortodontycznej, gdy po wyprostowaniu zębów, pozostaje tylko wykończyć efekt, poprawiając kształt lub kolor niektórych zębów. W taki interdyscyplinarny sposób, holistycznie patrząc na uśmiech pacjenta i wspólnie całościowo opiekując się jego uzębieniem, bardzo często pracujemy wraz z innymi specjalistami kliniki L'experta, co daje najlepsze efekty.
Wracając do samych licówek, mają one nie tylko estetyczne, ale również kliniczne zastosowanie. Mogą być alternatywą dla rekonstrukcji zębów z wykorzystaniem klasycznych koron. Gdy tkanki zęba nie są znacząco zniszczone i uszkodzenia występują głównie na jego powierzchni wargowo-policzkowej, stosując minimalnie inwazyjną technikę preparacji, a więc szlifowania tylko w powierzchownym obrębie szkliwa, możemy znakomicie go odtworzyć za pomocą licówki. Co istotne, takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo estetyczne, ale również oszczędzające dla uzębienia pacjenta, a przy tym trwałe i biokompatybilne z otaczającymi ząb tkankami oraz sprzyjające utrzymaniu przyzębia w dobrym stanie.
Licówki można oczywiście montować na pojedyncze zęby, gdy pacjent ma zastrzeżenia do ich wyglądu, np. tak się dzieje, gdy ząb jest po leczeniu kanałowym i wówczas zwykle nieco ciemnieje (staje się siny lub brunatny), a nie da się go już wybielić. Choć co do zasady postępowania, gdy poprawiana jest jedna z „jedynek”, druga również musi być zrobiona. W innym wypadku po naklejeniu nawet najlepiej wykonanej licówki, kolor sąsiadującego zęba przedniego może się odróżniać, co będzie zauważalne i efekt estetyczny może być w ogólnym rozrachunku niesatysfakcjonujący.
Za pomocą licówek można wykonywać również metamorfozę całego uśmiechu. Nie oznacza to jednak, że licówki muszą być przyklejane na wszystkie zęby. Wówczas zwykle montowane są na czterech górnych i dolnych siekaczach przednich. To wystarcza, aby uśmiech pacjenta zyskał nowy, piękny wygląd. Natomiast tylne zęby trzonowe są pozostawiane w normalnej formie lub ich wygląd jest poprawiany z pomocą innych metod np. koron porcelanowych. Po pierwsze zęby te nie są już tak widoczne dla otoczenia, nie wymagają więc nieskazitelnego wyglądu. Poza tym to nimi zwykle żujemy, na nich więc kumulują się duże siły nagryzowe, które mogłyby w łatwy sposób uszkadzać bardzo cienkie, choć twarde licówki. Pod ich wpływem mogą one łamać się i odpryskiwać jak tipsy.