Licówki – znakomita metoda metamorfozy uśmiechu

Kamila

8 lipca, 2021
Blog
#piękny uśmiech,#uroda,#zdrowie
0 Comments
  1. Home
  2. /
  3. Archiwum
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Licówki – znakomita metoda...

Udostępnij

Licówki są znakomitą metodą metamorfozy uśmiechu. Można je stosować u pacjentów w różnym wieku. Są one obecnie niezwykle popularne, ponieważ za ich pomocą można szybko uzyskać lepszy wygląd zębów, czasami wręcz spektakularny, co bardzo poprawia samoocenę pacjentów i wpływa na polepszenie ich samopoczucia. O sposobie ich montażu i zastosowaniu pisze nasza
Licówki to bardzo cienkie nakładki (mają ok. 0,5 mm grubości), które po wcześniejszej odpowiedniej preparacji zębów, przyklejane są do ich zewnętrznej, wargowo-policzkowej powierzchni. Wykonywane są z trwałego materiału, jakim jest porcelana lub kompozyt. Choć rozpatrując te dwa tworzywa, porcelana jest bardziej wytrzymała. Poza tym pozwala uzyskać lepszy efekt estetyczny, dlatego naszym pacjentom bardziej polecamy licówki z tego rodzaju tworzywa.

Za pomocą licówek możemy w klinice L'experta poprawiać nie tylko estetykę, czyli kolor, kształt i wielkość zębów, ale również funkcje uzębienia. Licówki mogą również wpływać na polepszenie wymowy. Z ich pomocą możliwe jest również wykonanie niewielkiej korekty ustawienia stłoczonych, delikatnie wychylonych lub zrotowanych zębów, dzięki czemu czasami możliwe jest uniknięcie leczenia ortodontycznego.

Stanowią również znakomite uzupełnienie terapii ortodontycznej, gdy po wyprostowaniu zębów, pozostaje tylko wykończyć efekt, poprawiając kształt lub kolor niektórych zębów. W taki interdyscyplinarny sposób, holistycznie patrząc na uśmiech pacjenta i wspólnie całościowo opiekując się jego uzębieniem, bardzo często pracujemy wraz z innymi specjalistami kliniki L'experta, co daje najlepsze efekty.

Wracając do samych licówek, mają one nie tylko estetyczne, ale również kliniczne zastosowanie. Mogą być alternatywą dla rekonstrukcji zębów z wykorzystaniem klasycznych koron. Gdy tkanki zęba nie są znacząco zniszczone i uszkodzenia występują głównie na jego powierzchni wargowo-policzkowej, stosując minimalnie inwazyjną technikę preparacji, a więc szlifowania tylko w powierzchownym obrębie szkliwa, możemy znakomicie go odtworzyć za pomocą licówki. Co istotne, takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo estetyczne, ale również oszczędzające dla uzębienia pacjenta, a przy tym trwałe i biokompatybilne z otaczającymi ząb tkankami oraz sprzyjające utrzymaniu przyzębia w dobrym stanie.

Licówki można oczywiście montować na pojedyncze zęby, gdy pacjent ma zastrzeżenia do ich wyglądu, np. tak się dzieje, gdy ząb jest po leczeniu kanałowym i wówczas zwykle nieco ciemnieje (staje się siny lub brunatny), a nie da się go już wybielić. Choć co do zasady postępowania, gdy poprawiana jest jedna z „jedynek”, druga również musi być zrobiona. W innym wypadku po naklejeniu nawet najlepiej wykonanej licówki, kolor sąsiadującego zęba przedniego może się odróżniać, co będzie zauważalne i efekt estetyczny może być w ogólnym rozrachunku niesatysfakcjonujący.

Za pomocą licówek można wykonywać również metamorfozę całego uśmiechu. Nie oznacza to jednak, że licówki muszą być przyklejane na wszystkie zęby. Wówczas zwykle montowane są na czterech górnych i dolnych siekaczach przednich. To wystarcza, aby uśmiech pacjenta zyskał nowy, piękny wygląd. Natomiast tylne zęby trzonowe są pozostawiane w normalnej formie lub ich wygląd jest poprawiany z pomocą innych metod np. koron porcelanowych. Po pierwsze zęby te nie są już tak widoczne dla otoczenia, nie wymagają więc nieskazitelnego wyglądu. Poza tym to nimi zwykle żujemy, na nich więc kumulują się duże siły nagryzowe, które mogłyby w łatwy sposób uszkadzać bardzo cienkie, choć twarde licówki. Pod ich wpływem mogą one łamać się i odpryskiwać jak tipsy.
Jak wygląda proces zakładania licówek
Pacjent zawsze na pierwszej wizycie przechodzi dokładną konsultację. Wykonywane są niezbędne fotografie, a następnie stomatolog proponuje plan wykonania licówek. Np. przy zębach, których kolor znacząco się odróżnia, licówki powinny być nieco grubsze, a szlifowanie większe, tak aby licówka nie była bardzo przezierna i skutecznie przykryła ciemną barwę zęba. Jeśli zęby wymagają jedynie kosmetyki, zwykle preparacja odbywa się bardzo płytko w obrębie samego szkliwa, co zapewnia najlepsze przyleganie licówki, a przez to bardzo dobry efekt estetyczny, minimalne ryzyko nadwrażliwości i bardzo trwałe mocowanie takiego uzupełnienia na wiele lat.

Na kolejnych wizytach pacjent przechodzi szlifowanie zębów, a następnie wykonane ma wyciski, które będą wykorzystane do niezbędnych pomiarów. Po tej wizycie pacjent ma zakładane licówki tymczasowe, które zabezpieczają jego zęby do kolejnego etapu zakładania prac docelowych.

W tym czasie technik opracowuje licówki. Ich kształt, rozmiar i kolor jest bardzo indywidualnie dobierany i dopasowywany do uzębienia pacjenta. Gdy zostaną wykonane, pacjent ma je zakładane za pomocą tymczasowego cementu, po to, aby mógł ocenić czy ostateczny efekt mu odpowiada. Jeśli tak, wówczas licówki podczas tej samej wizyty są odklejane i zamontowane już na stałe za pomocą specjalnego cementu. Po ok. tygodniu odbywa się wizyta kontrolna, aby sprawdzić czy wszystkie licówki na pewno dobrze się trzymają, a pacjent dobrze się w nich czuje. Ma on oczywiście przekazane wszystkie potrzebne informacje, jak powinien dbać o jamę ustną, aby jak najdłużej mu służyły.
Trendy w estetyce uśmiechu
W obecnej dobie stomatologia estetyczna daje bardzo szerokie pole możliwości indywidualnego projektowania uśmiechu pacjenta. Wykonując licówki, stomatolog wraz technikiem dbają o to, aby efekt ostateczny był jak najbardziej estetyczny. Istnieją pewne kanony w doborze wielkości zębów, w tym ich proporcji względem siebie oraz ustawieniu względem osi poziomej łuku, które zachowane sprawią, że ostateczny efekt będzie piękny i naturalny. Przestrzegamy zawsze pacjentów, że piękny uśmiech to wcale nie równe, jak od linijki zęby, oraz że nie powinny być one w stu procentach śnieżnobiałe. Takie uzębienie da efekt przysłowiowej sztucznej szczęki, czego nie chcemy. Naturalnie wyglądające zęby powinny być jasne, ale o odpowiednio wyważonej tonacji, nawet różniącej się na kilku poszczególnych zębach. To też zęby, które są ustawione w kształt litery U. Jednak oczywiście ostatecznie to pacjent decyduje o tym, jak chce, aby wyglądał jego uśmiech i do jakiego efektu końcowego pragnie dążyć.
Uszkodzenia licówek
Pacjenci często pytają, czy licówki mogą odpadać lub pękać? Zdarzają się takie przypadki, jednak są one najczęściej konsekwencją źle przeprowadzonej diagnostyki i doboru grubości licówki do indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

Przeciwwskazaniem do założenia licówek może być bowiem np. bruksizm, czyli zgrzytanie zębami. Gdy pacjent na niego cierpi, istnieje duże zagorzenie, że będzie niszczył licówki. Takim osobom to rozwiązanie jest więc raczej odradzane.

Trzeba również wiedzieć, że porcelana, z której wykonane są licówki, jest materiałem o bardzo dużej twardości i u bruksisty może powodować również mocne ścieranie przeciwstawnych zębów.

Aby ograniczyć możliwość uszkodzenia licówki, należy tak naprawdę unikać tego samego, czego unikalibyśmy, aby nie złamać zęba. Czyli np. nagryzania twardych pokarmów tj. orzechy czy owoce z pestkami.
Czy można wybielić licówkę?
Niestety licówek nie można wybielić. Są one wykonane z materiału, którego barwa i odcień są bardzo starannie dobierane w gabinecie stomatologicznym lub u technika tak, aby pasowały kolorystycznie do reszty uzębienia. To co proponowane jest pacjentowi, to wcześniejsze wybielenie wszystkich zębów tak, aby następnie wykonywane licówki dobrane były właśnie do nowej, bielszej wersji reszty uzębienia. W tym przypadku trzeba pamiętać, że po kilku latach wybielone zęby pod wpływem diety i innych czynników mogą na powrót zmienić swój kolor na ciemniejszy, natomiast licówka pozostanie w kolorze wyjściowym. Należy wówczas ponownie wybielić zęby.
Licówka a recesja dziąseł
Pod wpływem np. złego szczotkowania może dochodzić do recesji dziąseł. U pacjenta, który ma wykonane licówki w takim przypadku dochodzi do powstania szczeliny na styku dziąsła i licówki. Pacjenci często pytają, czy można ją uzupełnić materiałem kompozytowym. Niestety nie jest to polecane postępowanie. W takim przypadku należy usunąć całą licówkę i na nowo pobrać pomiary oraz wykonać nową pracę, która zostanie dostosowana do obecnych warunków klinicznych pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *