medycynie estetycznej. Różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, budową, długością oraz rodzajem powierzchni, przez co mogą działać w nieco inny sposób, niwelując różne problemy estetyczne. Kluczowy jest więc odpowiedni ich dobór i dopasowanie do potrzeb.
Nici PDO swoją nazwę zawdzięczają substancji, z jakiej są wykonane – polidioksanon. Jest to syntetyczne włókno pobudzające produkcję kolagenu i elastyny, a także pozwalające łatwo poprowadzić nici wzdłuż naturalnych linii napięcia tkanek.
Nici tego typu działają na dwa sposoby: z jednej strony mechanicznie, ponieważ już w momencie ich wprowadzania skóra wypełnia się i sprawia wrażenie bardziej napiętej. Jednak przede wszystkim działają stymulując komórki do produkcji nowego kolagenu. Same nici utrzymują się w skórze stosunkowo krótko, bo kilka miesięcy, po czym samoistnie się wchłaniają. Za to wywoływany przez nie naturalny efekt rewitalizacji czy liftingu jest długotrwały (utrzymuje się nawet do dwóch lat) i co ważne, bardzo bezpieczny. Pacjent nie musi przechodzić żadnego okresu rekonwalescencji, zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu nici za pomocą cienkiej, specjalnie przystosowanej igły. Następnie igła jest wycofywana, a nić pozostaje w tkance, rozpoczynając swoje dobroczynne działanie.
Poniżej wymieniliśmy kilka rodzajów wchłanialnych nici dostępnych na rynku. Te, które przedstawiliśmy, stanowią jedynie ich podstawową reprezentację. Najbardziej spektakularne efekty można osiągnąć, umiejętnie łącząc różne typy. W L'experta nici wykorzystywane są jako jedna z pięciu metod naturalnie ujędrniających skórę, w autorskiej terapii Smart Liftingu.
Rodzaje nici
nici krótkie i proste– służące do zbudowania w tkance czegoś na wzór rusztowania będącego podporą dla zwiotczałej skóry i nadającego jej odpowiednią jędrność i elastyczność; podczas zabiegu w skórę wprowadza się kilkadziesiąt nitek, które uruchamiają naturalne procesy produkowania nowego kolagenu i elastyny; na pełny efekt trzeba poczekać od 4 do 6 miesięcy (tyle trwa proces syntezy)nici z haczykami– te nici również są wchłanialne, ale jednocześnie zakończone wieloma mikroskopijnymi haczykami, które po wprowadzeniu pod skórę zaczepiają się w tkance, unosząc ją; dzięki temu efekt widoczny jest od razu; podczas zabiegu precyzyjnie wprowadza się po kilka nici w miejsca, które wymagają uniesienianici typu springi– czyli nici przyjmujące bardzo ciekawą formę sprężynki; taka nić składa się z cienkich włókien skręconych i gęsto nawiniętych na igłę; po podaniu w tkankę samoczynnie się rozpręża i w efekcie unosi powierzchnię zapadniętej skóry, wypychając ją; jej działanie jest porównywalne z wypełniaczami; bardzo precyzyjnie rozprostowuje zmarszczki i bruzdy, działa na zmarszczki na szyi, które przyjmują postać obręczy; efekt widoczny jest od razu po zabiegu i narasta jeszcze przez 4-6 miesiące po nimnici w kaniulach– czyli tępo zakończonych igłach; ich zaletą jest dużo mniejsze ryzyko spowodowania siniaków podczas wprowadzania nici, ponieważ w przeciwieństwie do zwykłej igły kaniula nie przecina tkanki, tylko ją rozpycha; kaniule szczególnie warto stosować w miejscach o dużym unaczynieniu, na przykład pod oczami