W rozwoju prawidłowego zgryzu, kluczowy jest okres dzieciństwa. Jest to bowiem czas aktywnego wzrostu, kiedy rosną również kości twarzoczaszki (rozwój twarzy dziecka realizuje się w 99 proc. do 9 roku życia). To również odpowiedni moment na korygowanie występujących w ich rozwoju nieprawidłowości, ponieważ takie postępowanie będzie przynosiło najlepsze, najbardziej naturalne i trwałe efekty.
U dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym możemy zastosować najbardziej optymalne tzw. leczenie przechwytujące, które polega na rozpoznaniu i „przechwyceniu” wady zgryzu w jej początkowej fazie rozwoju i zastosowaniu leczenia, mającego na celu zmianę kierunku wzrostu twarzy, tak aby zahamować rozwijającą się deformację łuków zębowych i buzi dziecka oraz naprowadzić ich rozwój na właściwe tory.
Jeśli pozostawimy kilkulatka z wadą zgryzu bez leczenia ortodontycznego, do czasu pojawienia się wszystkich zębów stałych, może ona pogłębić się na tyle, że będzie trudno osiągnąć bardzo dobre efekty późniejszego leczenia. Mogą one być mniej satysfakcjonujące niż gdyby zareagowano wcześniej. Dlatego tak ważne jest obserwowanie rozwoju dziecka i podjęcie leczenia na jak najwcześniejszym etapie.