BOSKA KLINIKA - Z NAMI BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ I CZUĆ SIĘ NIEZIEMSKO!

Jak wygląda przeszczep włosów?

  1. Home
  2. /
  3. Archiwum
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Jak wygląda przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to zabieg, który wychodzi naprzeciw osobom borykającym się z problemem łysienia androgenowego. Istnieją alternatywne sposoby radzenia sobie z łysieniem, jak na przykład leczenie farmakologiczne, trychologia czy zabiegi medycyny estetycznej. Jednak, przeszczep włosów to często jedyny i ostateczny ratunek dla osób, które chcą pozbyć się tego problemu raz na zawsze. Pomimo tego, że istnieją bezpieczne i nowoczesne metody przeszczepu włosów, to nadal wiele osób ma obawy przed jego wykonaniem. Wynika to przede wszystkim z braku świadomości, ale również wiele mitów krążących wokół tego tematu. Największy strach budzi inwazyjność zabiegu, duża bolesność, długi okres rekonwalescencji czy powstawanie blizn lub innych powikłań. Nic bardziej mylnego! Pozwólcie, że oswoimy z tym zabiegiem i przedstawimy krok po kroku jak on wygląda.

W klinice L’experta przeprowadzamy przeszczep włosów metodą FUE (ang. follicular unit extraction). Jest to nowoczesna, najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza metoda leczenia łysienia androgenowego oraz mikrochirurgiczny zabieg, czyli tzw. mikroprzeszczep. Powiemy Wam dziś, jak to wygląda krok po kroku:

  1. Konsultacja 
    Wstępem do przeszczepu włosów metodą FUE jest zawsze dokładna konsultacja i wywiad. Na spotkaniu nasz lekarz zbada Twoją skórę głowy, ocenia stopień łysienia i zleca przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Na podstawie tych czynników, jest w stanie postawić diagnozę łysienia androgenowego i zakwalifikować Cię do zabiegu. Choć pierwszą rozmowę i wstępną ocenę problemu, można przeprowadzić w trybie online, to dalsze działania muszą zostać przeprowadzone w klinice, by móc trafnie zaplanować zabieg.
  2. Przygotowanie do zabiegu
    Kolejnym krokiem po kwalifikacji jest już dzień zabiegu. Pojawiasz się w klinice na umówioną datę i godzinę. Najpierw musimy przygotować Cię do przeszczepu włosów. Twoje włosy w części dawczej (czyli w miejscu, z którego będą pobierane mieszki włosowe) muszą być skrócone do 1 – 2 mm. Wykonuje to nasza asystentka zabiegowa. Następnie, lekarz, który będzie wyklonywał zabieg dokładnie rozrysowuje na Twojej głowie obszar, który będzie poddany transplantacji. To bardzo ważne, aby skrupulatnie to wykonać, ponieważ m. in. od tego będą zależały efkety przeszczepu włosów.
  3. Znieczulenie miejscowe
    Następnie przychodzi kolej na przeprowadzenie znieczulenia miejscowego. Lekarz wstrzykuje Ci środek znieczulający w skórę głowy w dwóch miejscach: w obszarze dawczym i obszarze biorczym. Po podaniu znieczulenia, możesz odczuwać dotyk, ale ból zostaje wyeliminowany.
  4. Przeczep włosów – pobranie graftów 
    W kolejnym kroku przechodzimy do przeprowadzenia zabiegu przeszczepu włosów. Czas jego trwania jest długi, bo może wynosić nawet 6 – 10 godzin. Ale ważne jest to, że jest on wykonany w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjnet więc po zabiegu tego samego dnia wraca do domu.Kiedyś, przeszczep włosów polegał na pobieraniu całych płatów skórnych wraz z mieszkami włosowymi, co wiązało się z powstawaniem blizn i długim, wręcz skomplikowanym procesem rekonwalescencji. Dlatego, często pacjenci mają obiekcje do wykonania tego zabiegu. Mają po prostu złe i nieaktualne skojarzenia z przeszczepem włosów. Natomiast, nasza metoda FUE jest najnowocześniejszą metodą, która wygląda zupełnie inaczej!

    Pobieramy jedynie pojedyncze mieszki włosowe wraz z cebulkami i gruczołem łojowym, czyli tzw. grafty. Do tego celu, wykonujemy mikronakłucia w naturalnie owłosionej okolicy dawczej, którą jest najczęściej potylica lub/i skroń. jest to więc minimalnie inwazyjne, nie boli i nie wiąże się z długą rekonwalescencją.

    Każdy pobrany graft jest dokładnie weryfikowany pod mikroskopem, pod względem jakościowym. Ważne jest, by został on pobrany bez uszkodzeń i był odpowiednio mocny i zdrowy. Każdy pobrany mieszek włosowy jest następnie rozdzielany i selekcjonowany do przeszczepu. Grafty mogą być jedno- dwu- trzy-, a nawet czterowłosowe i najbardziej pożądanym typem jest ten ostatni.

  5. Przeczep włosów – wszczepienie graftów 
    Następnie lekarz umieszcza pobrane i wyselekcjonowane grafty w okolicy biorczej, czyli najczęściej w zakola, koronę, bądź całą część czołowo-ciemieniową.Lekarz wszczepia mieszki włosowe na odpowiedniej głębokości i pod właściwym kątem. Muszą być rozmieszczone tak, by włosy miały odpowiednią gęstość i zachowały naturalny kąt wzrostu. Zatem, przeszczep włosów to suma pobierania jakościowych graftów i ich odpowiedniej analizy, ale również precyzyjnego i estetycznego wszczepienia w okolicę biorczą.

    Ilość potrzebnych graftów jest uwarunkowana indywidualnie, ponieważ każdy pacjent ma inny stopień nasilenia łysienia. Najczęściej, jest to od kilkuset do kilku tysięcy graftów. Jest to tzw. „koronkowa robota”, ale nie powoduje dużych ran, a zwłaszcza blizn. W międzyczasie, obserwujemy stan Twojego znieczulenia i w razie potrzeby, sukcesywnie je dodajemy.

  6. Obserwacja po zabiegu 
    Kolejnym krokiem jest czas pozabiegowy. Zalecamy Ci krótki odpoczynek w sali pozabiegowej, byś następnie mógł wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Dolegliwości po zabiegu są znacznie mniejsze, niż w przypadku starszych  metod.Twoja głowa może być opuchnięta i podrażniona. Zostaniesz więc odpowiednio zabezpieczony na wyjście z naszej kliniki. Nasi pacjenci, którzy są już po przeszczepach, najczęściej stosowali wyłącznie leki przeciwbólowe, które są dostępne bez recepty. Zdecydowana większość twierdzi, że dolegliwości bólowe mijają po 24 godzinach.
  7. Zalecenia pozabiegowe
    Ostatecznym i równie ważnym krokiem jest dostosowanie się do zaleceń pozabiegowym. Jest to element, który przede wszystkim zależy od Ciebie! Przede wszystkim w czasie pierwszej nocy, nie powinieneś/aś opierać głowy o poduszkę. Zalecamy Ci, spać na półsiedząco.Dobę po zabiegu, zapraszamy Cię na pierwszą wizytę kontrolną wraz z wykonaniem odpowiedniej pielęgnacji.

    Przez 3 dni po zabiegu, możesz spryskiwać wodę jedynie solą fizjologiczną. Niemożliwe jest standardowe mycie głowy.

    Nie możesz dotykać przeszczepionych włosów.

    Musisz również odpowiednio dbać o obszar dawczy, czyli miejsce, z którego pobierane były mieszki włosowe.

    Czwartego dnia po przeszczepie, rozpoczynasz mycie głowy rano i wieczorem, według zaleconej przez nas techniki z zastosowaniem specjalnie przeznaczonych do tego kosmetyków. Powinieneś/aś myć głowę jedynie opuszkami palców i nie wolno Ci zdrapywać suchej skóry głowy. Ostrożne obchodzenie się z przeszczepionymi mieszkami włosowymi jest niezwykle ważne, ponieważ łatwo je uszkodzić.

    Przez miesiąc po zabiegu, musisz unikać promieniowania słonecznego, kąpieli w morzu, bądź w basenie i nie możesz zakładać niczego na głowę.

    Musisz dbać również o regularne wizyty kontrolne, by móc oceniać prawidłowe postępy. Czasami konieczne jest wprowadzenie uzupełniającego leczenia farmakologicznego, bądź zabiegów uzupełniających (np. osocze bogatopłytkowe).

Przeszczep włosów metodą FUE wcale nie jest inwazyjną procedurą i nie wiąże się z bliznami, bądź innymi powikłaniami, które jeszcze kilka lat temu były rzeczywistością. Najważniejszą przesłanką jest to, że jest to skuteczna metoda i efekty są trwałe! Według danych, 90% przeszczepionych włosów przyjmuje się i staje się odporna na wypadanie. Wynika to z tego, że grafty pobierane z miejsca dawczego, czyli okolicy potylicy lub skroni, nie są wrażliwe na DHT, więc po wszczepieniu, nie wypadają. Jeżeli zatem, mierzysz się z dylematem, czy przeszczep włosów jest dla Ciebie, nie wahaj się – tylko umów się na wstępną konsultację online w klinice L’experta.