0.00zł
0 items
Udostępnij
Dłonie – zaraz obok twarzy, szyi i dekoltu – należą do tych części ciała, które najszybciej zdradzają nasz wiek. Szczególnie po 50. roku życia stają się one wyraźnym znakiem upływającego czasu. Jak skutecznie zadbać o ich wygląd? Które metody rzeczywiście przynoszą efekty, a które lepiej sobie odpuścić?
Dłonie, a zwłaszcza ich grzbiety, są stale narażone na działanie promieniowania UV i innych czynników zewnętrznych. W efekcie skóra w tym obszarze traci tłuszcz podskórny, staje się cienka, sucha i wiotka. Z czasem pojawiają się przebarwienia, tzw. plamy starcze. Co ciekawe – w przeciwieństwie do twarzy – dłonie nie mają tendencji do rumienia i problemów naczyniowych.
zanik tkanki tłuszczowej pod skórą (efekt „prześwitujących żył”)
przebarwienia i plamy pigmentacyjne
cienka, przesuszona, „papierowa” skóra
Najlepszym sposobem na pozbycie się plam pigmentacyjnych są zabiegi laserowe (np. Q-switch, laser pikosekundowy). To skuteczna i szybka metoda – zazwyczaj wystarczą 2–3 zabiegi. Po zabiegu skóra wygląda jak pokryta ciemnymi kropkami (efekt „biedronki”), ale proces regeneracji przebiega sprawnie. W przeciwieństwie do twarzy, przebarwienia na dłoniach nie mają podłoża hormonalnego – dlatego usuwanie ich jest łatwiejsze i bardziej przewidywalne.
Jeśli skóra na dłoniach stała się cienka, sucha i mało sprężysta – najlepszym rozwiązaniem jest frakcyjny laser ablacyjny CO₂. Wymaga on kilkudniowej rekonwalescencji (ok. 2 dni), ale efekty są bardzo dobre. Zabieg można łączyć z osoczem bogatopłytkowym dla lepszego gojenia.
Zanik tłuszczu sprawia, że dłonie wyglądają „kościsto”. Tu mamy trzy opcje:
kwas hialuronowy – szybki, ale krótkotrwały efekt (dobry przed ważnym wydarzeniem)
przeszczep tłuszczu – trwały rezultat, ale zabieg jest inwazyjny i wymaga dłuższego gojenia
stymulatory objętościowe – np. polikaprolakton lub hydroksyapatyt wapnia; zabieg mało inwazyjny, efekt narasta stopniowo przez ok. 2 miesiące
Uwaga nie polecamy stosowania kwasu polimlekowego na dłonie – ze względu na ryzyko przemieszczenia się preparatu.
Ochrona przeciwsłoneczna – regularne stosowanie filtrów UV to podstawa!
Zabiegi nawilżające i regenerujące – mezoterapia, osocze bogatopłytkowe
Unikanie nadmiernego przesuszenia i kontaktu z detergentami – warto nosić rękawiczki ochronne