Czy wiecie, że każdy pacjent ortodontyczny – również dziecko, przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, musi wykonać kontrolę stomatologiczną i wyleczyć wszystkie ubytki?! Ortodonci przed założeniem aparatu, podczas diagnozy często niewyleczone zęby i wówczas kierują pacjenta najpierw na leczenie stomatologiczne.
Ubytki, które nie zostaną wyleczone przed terapią ortodontyczną będą szybko się powiększać, dlatego że właściwa higiena, a w tym nitkowanie zębów jest bardzo utrudnione, gdy nosimy aparat ortodontyczny. Leczenie próchnicy podczas terapii ortodontycznej jest oczywiście możliwe, ale jeśli Twój ortodonta i dentysta pracują w innych gabinetach możesz mieć trudności z przeprowadzeniem takiego leczenia. Na wizycie, podczas której leczymy zęby trzeba wyjąć łuk z aparatu, a czasami także odkleić zamek, z czym nie każdy dentysta sobie poradzi.
Oprócz leczenia zębów, pacjent przechodzi także higienizację zębów i instruktaż higieny, który jest bardzo ważny, szczególnie u dzieci i nastolatków. Mali pacjenci przychodzą wtedy do gabinetu ze swoimi szczoteczkami i pod okiem higienistki uczą się myć zęby. Takie wizyty w razie konieczności są też powtarzane także podczas noszenia aparatu.
Poza tym pamiętajcie, że leczenie u ortodonty nie zwalnia od co 6-miesięcznych wizyt kontrolnych u stomatologa, a nawet jest to jeszcze bardziej konieczne, ponieważ noszenie aparatu podnosi ryzyko próchnicy!
Przed założeniem aparatu, w diagnostyce ortodontycznej wykonywane są różne zdjęcia rtg w tym pantomogram. Pantomogram jest zdjęciem przeglądowym, na którym możemy wykryć miejsca podejrzane o ogniska próchnicowe i wówczas pogłębić diagnostykę. Te ukryte i na pierwszy rzut oka niewidoczne dla laika ubytki próchnicowe, pojawiają się najczęściej na ściankach, którymi zęby stykają się ze sobą. Są to tzw. przestrzenie międzyzębowe!
Ubytki te powstają w tych miejscach bardzo często właśnie u dzieci, ponieważ wciąż słabo rozpowszechniona jest wiedza, że im także należy nitkować przestrzenie między zębami mlecznymi!
Aparat bioblok, który najczęściej zakładamy maluchom, utrzymuje się w jamie ustnej na klamrach dopasowanych do powierzchni zębów mlecznych – dlatego próchnicę trzeba bezwzględnie wyleczyć przed zaprojektowaniem i dopasowaniem aparatu. Pozwoli to nam uniknąć niepotrzebnych komplikacji, które mogłyby wystąpić podczas leczenia zęba, na którym jest już dopasowana klamra. Takie działania często prowadzą do gorszego utrzymania aparatu, a co za tym idzie zaburzeń w efektywnym prowadzeniu leczenia.