Widoczne nierówności – skóra w tym obszarze jest tak cienka, że kwas hialuronowy może ją wypychać i powodować nierówności. Podanie kwasu w tę okolicę jest bardzo trudne. To sztuczny implant i aby rozkładał się dobrze i równomiernie pod skórą musi być rzadki. Dodatkowo należy go rozprowadzić idealnie, inaczej nawet minimalne odstępstwa są widoczne. W efekcie zamiast ładnie wypełnić dolinę łez możemy zyskać nieestetyczne wybrzuszenia. Dodatkowo istnieje ryzyko, że kwas hialuronowy będzie się przemieszczał pod skóra. Również podanie w zmarszczki w tej okolicy gęstego wypełniacza może powodować zamiast ich wyprostowania, powstanie widocznych wałeczków.
Cienie pod oczami, efekt Tyndala – to kojenie powikłanie, jakie może powodować kwas hialuronowy podany w tę okolicę. Skóra powieki dolnej jest bardzo cienka i przezierna, światło odbija się więc częściowo od struktur, które są pod nią. Kwas hialuronowy również jest przezroczysty i nie odbija promieniowania świetlnego, natomiast przypuszcza je. Taka warstwa kwasu HA podana pod cienką skórę sprawia, że światło odbija się w mniejszym stopniu, a bardziej rozprasza i odbieramy takie miejsce jako ciemne, stąd paradoksalnie poprawianie cieni pod oczami kwasem hialuronowym może przyczynić się do pogłębienia tego efektu.
Obrzęki pod oczami – to najbardziej poważne powikłanie po zabiegach HA pod oczy, z którym niestety pacjenci bardzo często się do nas zgaszają. Mowa o obrzękach, które pojawiają się po tygodniu czy miesiącu od zabiegu. Powstanie obrzęków związane jest z podanymi wcześniej cechami anatomicznymi tej okolicy: słabymi mięśniami, dużym unaczynieniem i cienką skórą. Przepływ krwi jest wspomagany pracą mięśni, a w dolnej powiece są one bardzo delikatne i pracują niewydolnie. Dlatego niektóre osoby, nawet bez podanego kwasu hialuronowego, budzą się rano z obrzękami pod oczami, po spędzeniu całej nocy w pozycji leżącej, utrudniającej przepływ krwi żylnej i z zamkniętymi oczami, a więc bez żadnej pracy mięśni w tym obszarze. Jeśli dołożymy do tego implant w postaci kwasu hialuronowego, który uciska struktury w dolnej powiece, efekt się potęguje. Co najgorsze, jeśli taki obrzęk po podaniu kwasu hialuronowego pojawi się, bardzo trudno jest go zlikwidować, nawet jeśli rozpuścimy wypełniacz. Taką procedurę i tak należy natychmiast wykonać po pojawieniu się powikłania. Absolutnie nie wolno czekać, aż HA sam się zneutralizuje.