Metody leczenia
Metody korygowania kształtów ciała, jakimi dysponuje medycyna estetyczna i kosmetologia dają spektakularne efekty właśnie w przypadku lokalnie nagromadzonej tkanki tłuszczowej, czyli tzw. problematycznych obszarów, z którym pacjentka sama sobie nie może poradzi tradycyjnymi metodami.
Najbardziej inwazyjna, ale też dająca najszybsze efekty jest liposukcja, polegająca na miejscowych odessaniu tkanki tłuszczowej. Inną skuteczną metodą jest lipoliza iniekcyjna, czyli ostrzykiwanie tłuszczu preparatem, który powoduje jego rozpuszczenie. Nieinwazyjne metody to lipoliza kawitacyjna, kriolipoliza i ciepły laser lipolityczny. Powodują niszczenie komórek tłuszczowych. Jednocześnie zabiegi te są bezpieczne i nie uszkadzają ciągłości skóry.
Modelując sylwetkę poprzez miejscową redukcję tkanki tłuszczowej przede wszystkim dobieramy metody do efektów, jakich oczekuje pacjentka i czasu, który chce na to poświęcić, a także na jaki poziom ryzyka jest gotowa się zdecydować. Spoglądamy na problem w sposób kompleksowy, zakładając, że w trakcie terapii możliwe jest zarówno łączenie metod jak i ich zmiana na inne.
Aby skutecznie pozbyć się cellulitu należy poprawić ukrwienie skóry, rozpuścić tłuszcz, wyregulować hormonalnie organizm albo usunąć obrzęki. To, w którym kierunku powinniśmy zadziałać, zależy od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Osoba z nadmiarem tkanki tłuszczowej powinna być przede wszystkim poddawana działaniom lipolitycznym (lipoliza kawitacyjna, lipoliza iniekcyjna, liposukcja, ciepły laser lipolityczny), natomiast osoba szczupła i mająca cellulit powinna prędzej poprawić ukrwienie skóry (radiofrekwencja, karboksyterapia, endermologia) i zmniejszyć obrzęki (masaże, drenaż limfatyczny, endermologia, mezoterapia), aby wyeliminować czynnik hormonalny nie pozostaje nam nic innego jak wyregulować ich stan jeśli jest on zaburzony i zrezygnować z tabletek hormonalnych. Nie ma jednej dobrej metody leczenia, czasami należy zadziałać z jednym typem metod, innym razem trzeba połączyć działanie eliminujące kilka przyczyn powstawania cellulitu.
Leczenie cellulitu zawsze zaczynamy od dokładnej diagnozy, a dopiero następnie dobieramy metody adekwatne do podłoża i stopnia rozwoju defektu u pacjentki.