BOSKA KLINIKA - Z NAMI BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ I CZUĆ SIĘ NIEZIEMSKO!

Rozstępy

BOSKA KLINIKA - Z NAMI BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ I CZUĆ SIĘ NIEZIEMSKO!

Rozstępy

Rozstępy

Za wiele procesów, które zachodzą w kobiecym organizmie podczas ciąży, odpowiedzialne są hormony. Na ciało przyszłej mamy niewątpliwie wpływa też ciągły rozrost tkanek. Brzuch i piersi naturalnie się powiększają, a zatem i skóra w tych miejscach naciąga się i wymaga szczególnej uwagi. Wzrost poziomu kortyzolu, który osłabia włókna kolagenu i elastyny, oraz nadmierne rozciągnięcie tkanki to dwie główne przyczyny powstawania rozstępów.

To najczęściej występujący i najtrudniejszy w korekcie problem po ciąży. Umiejscowione są głęboko w skórze, co stanowi główną trudność w ich usuwaniu.

Profilaktyka

Aby uniknąć tych nieestetycznych prążków, najprostszą i zarazem najbezpieczniejszą formą profilaktyki w trakcie ciąży jest regularne, najlepiej codzienne natłuszczanie i nawilżanie skóry brzucha, ud, piersi i pośladków. Najważniejsze jest jednak łączenie tego typu pielęgnacji z kilkunastominutowym, delikatnym masażem.

Niestety mitem jest to, że kosmetyki, różne kremy, balsamy i maści, mogą usunąć lub zapobiec powstawaniu rozstępów. Nie mają możliwości dotarcia głęboko w skórę, czyli tam gdzie powstają rozstępy. Skóra jest naturalną barierą, która zapobiega ich przenikaniu. Dopiero proces ich wtłaczania w naskórek ma dobroczynne właściwości.

Przez wmasowywanie balsamu lub drażnienie mechaniczne skóry – np. ręcznym masażem bańką chińską, pocieraniem tkanki specjalną gąbką podczas kąpieli lub braniem na przemian zimnego i ciepłego prysznica – zwiększamy ukrwienie skóry. Dzięki temu dociera do niej więcej składników odżywczych z pożywienia i poprawia się jakość produkowanego kolagenu i elastyny, a tym samym odporność tkanki na rozciąganie. W profilaktyce antyrozstępowej najważniejsze są więc poprawienie mikrokrążenia skóry oraz dostarczanie organizmowi składników odżywczych, które ją wzmocnią. Kluczowa jest przy tym regularność wykonywania tego typu zabiegów. Dodatkowo raz w tygodniu można zrobić peeling najbardziej newralgicznych miejsc na ciele. Złuszczanie naskórka zwiększy ukrwienie i sprawi, że preparaty natłuszczające i nawilżające będą się lepiej wchłaniały.

Profilaktycznie można oczywiście pilnować, aby skóra za mocno się nie rozciągała, czyli np. starać się  nie przytyć nadmiernie w ciąży.

Metody leczenia

Obecnie jedyną metodą, która pozwala pozbyć się rozstępów jest frakcyjna rf mikroigłowa. Dzięki specjalnej głowicy pozwala mocno podgrzać tkankę wewnątrz ubytku i zastymulować jej odbudowę.

Jak podkreśla nasz ekspert dr Marek Wasiluk, odkrywca metody, skuteczność leczenia rozstępów za pomocą tej technologii to umiejętne wykorzystanie jej możliwości. Posiadanie dobrego urządzenia nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć dobrać odpowiednie parametry do każdej pacjentki.

Efekty terapii widać już kilka tygodni po pierwszym zabiegu, choć zwykle trzeba go powtórzyć kilka razy. Ostateczna liczba cykli jest uzależniona od typu i rozległości rozstępów oraz zdolności regeneracyjnych organizmu.. Zabiegi są wykonywane w odstępach 6 – 8 tygodni. Ostateczne efekty widać dopiero po kilku miesiącach po ostatnim zabiegu. Tyle trwa proces odbudowy kolagenu w skórze. Złota zasada to jak najszybsze rozpoczęcie terapii (nawet 2-3 tyg. od porodu).