BOSKA KLINIKA - Z NAMI BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ I CZUĆ SIĘ NIEZIEMSKO!

Depilacja dopasowana do Twoich potrzeb!

 1. Home
 2. /
 3. Archiwum
 4. /
 5. Blog
 6. /
 7. Depilacja dopasowana do Twoich...

Depilacja laserowa to metoda na trwałe pozbycie się niechcianych włosków. To praktyczne rozwiązanie, które ma zwolenników nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn. Aby jednak była skuteczna, ważne jest odpowiednia kwalifikacja pacjenta, czyli dobre dobranie do rodzaju jego włosów i karnacji właściwego urządzenia, a następnie odpowiednio dokładne wykonanie nim zabiegu. Jak robimy to w klinice L’experta? Oto kilka informacji.

Jakiego koloru i grubości masz włosy oraz jaka jest Twoja karnacja?

Aby zrozumieć proces depilacji laserowej trzeba wiedzieć, że światło urządzenia pochłaniane jest przez naturalny barwnik czyli melaninę. – Znajduje się on w cebulce włosowej, ale i skórze! Im go jest więcej i im jest on ciemniejszy w danej strukturze, tym bardziej zostanie ona podgrzana a inne jaśniejsze mniej. Lasery działają więc wybiórczo i to dlatego:

 • uszkadzanie najciemniejszych i największych cebulek (zawierających najwięcej ciemnego pigmentu, w którym będzie łatwo kumulowała się energia lasera), a więc depilacja ciemnych i grubych włosów jest najprostsza;
 • im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, a więc im większy między nimi kontrast, tym zabieg depilacji laserowej również jest skuteczniejszy. Wynika to z faktu, że wówczas można użyć odpowiednio dużych parametrów naświetlania, które pozwolą uszkodzić cebulkę włosa, jednocześnie bez obaw, że laser poparzy również skórę;
 • z tych samych względów nie da się stosować epilacji u osób czarnoskórych lub mocno opalonych, u których nagromadzenie melaniny w skórze jest zbyt duże i ryzyko poparzenia jest za duże;
 • z kolei siwych włosów nie można usunąć za pomocą depilacji laserowej w ogóle, ponieważ są one zupełnie pozbawione pigmentu;
 • bardzo cienkie i jasne włosy nawet u ludzi o jasnej karnacji także sprawiają najwięcej problemów w depilacji laserowej.

Tak więc bardzo ważne dla efektów depilacji laserowej jest to, jakiego koloru i grubości są Twoje włosy i jaką masz karnację, co określamy na wstępie wizyty!

Jakie urządzenie do depilacji jest wykorzystane?

Jeśli już wiemy jaki jest Twój fenotyp, do niego dobieramy właściwe urządzenie. Nie każdy bowiem wie, że tak naprawdę jest wiele rodzajów laserów do depilacji i innych urządzeń, które nimi nie są, a również podgrzewają i uszkadzają cebulki włosowe. I nie mówimy tu o markach sprzętu, tylko o rodzajach technologii! Każda z nich działa nico inaczej i jest tak naprawdę przeznaczona do nieco innego rodzaju owłosienia. Kluczem więc do skutecznej i bezpiecznej depilacji jest dobre zakwalifikowanie pacjenta do właściwego zabiegu.

W klinice L’experta mamy pełen wachlarz urządzeń do depilacji, dzięki czemu, zawsze jest dobrana do pacjenta najbardziej wskazana dla jego indywidualnych cech  technologia depilacji.  

Dysponujemy laserem diodowym, który daje dobry efekt przy kolorze skóry występującej w naszej szerokości geograficznej, jednak zabiegi nimi mogą być nieco bolesne i łatwiej o poparzenie, dlatego parametry nie mogą być za wysokie i czasami trzeba więcej zabiegów dla dobrych efektów.

Laserem dobrze dostosowanym do polskiej populacji, jest laser aleksandrytowy. Zabiegi nim wykonywane są najmniej bolesne i bezpieczne, ponieważ najtrudniej jest tym laserem poparzyć i wywołać przebarwienia, a przy tym dają dobre efekty.

Ostatnim typem laserów, którymi można wykonywać depilację, są lasery neodymowo-yagowe. Są to lasery „ostatniej szansy”, wykorzystywane wtedy, kiedy żadne z wymienionych wcześniej nie są w naszym przypadku skuteczne. Urządzenia te są bardzo bezpieczne, jednak zabiegi z ich użyciem są też bardzo bolesne. Penetrują bardzo głęboko, dlatego stosuje się je głównie wtedy, kiedy inne urządzenia nie działają. Jest to też laser, który najlepiej sprawdza się przy depilacji robionej u mężczyzn. Bo przecież warto wspomnieć, że z depilacji laserowej korzystają też panowie. A ten laser jest idealny do usuwania np. zarostu, w przypadku którego cebulki są położone głębiej niż w przypadku innych włosów.

Mamy też urządzenia nie będące laserami, ale również wykorzystujące działanie światła jak SHR. Fale, które emitują są o różnych długościach, nie są to więc urządzenia tak selektywne jak lasery, muszą więc działać nieco słabiej, aby były bezpieczne. Dlatego w ich przypadku dobrze jest usuwać cienkie, ciemne włosy na jasnej skórze.

Do naszej dyspozycji jest też E-light, czyli połączenie światła jak w SHR i IPL z prądem RF, który kumuluje się w cebulce włosowej. Zabieg sprawdza się też przy nieco jaśniejszych włosach, ale i jasnej karnacji.

Kolejną technologią jest również elektroepilacja. Jak już wiemy trudności z usunięciem występują w przypadku włosów bardzo jasnych oraz siwych, które nie posiadają barwnika. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest tzw. elektroepilacja, czyli zabieg, w którym wykorzystuje się działanie prądu w celu uszkodzenia komórek macierzystych włosa. W trakcie zabiegu prądem usuwany jest każdy pojedynczy mieszek włosowy z osobna, przez co zabieg staje się czasochłonny. Elektroliza jest sposobem na pozbycie się pojedynczych włosów z ciała lub z twarzy. Rozważać ją mogą szczególnie kobiety, którym pojedyncze włosy wyrastają w niepożądanych miejscach, takich jak górna warga lub bródka.

Dobrej jakości, prawidłowo używany sprzęt, koniecznie odpowiednio dobrany do typu włosów i skóry pacjenta to klucz skuteczności depilacji.

Właściwe wykonanie zabiegu

Niezwykle ważne jest również umiejętne wykonanie zabiegu, a więc wiedza, doświadczenie i odpowiednie podejście specjalisty. Gwarantuje ono nie tylko skuteczność terapii, ale również bezpieczeństwo. To osoba wykonująca zabieg ustawia parametry urządzenia. Zbyt niskie będą nieskuteczne. Zbyt wysokie mogą wywołać poparzenia. Nasi specjaliści mają tę wiedzę.

Drugą bardzo ważną kwestią zależną od specjalisty jest jego dokładność i rzetelność podczas wykonywania zabiegu. Dobrze wykonany zabieg to naświetlanie całego obszaru ciała poddawanego terapii centymetr po centymetrze. Zabieg wykonany szybko jest niedokładny, daje mniejsze efekty i w konsekwencji trzeba zrobić więcej zabiegów. Jeśli więc depilacja nóg trwała pół godziny jest prawie pewne, że zabieg był wykonany niedokładnie. W naszej klinice podchodzimy z dużą dokładnością do depilacji.

Faza wzrostu włosa, a ilość i częstotliwość zabiegów

Pamiętajmy również, że nie da się usunąć wszystkich włosów podczas jednego zabiegu depilacji laserowej, a to dlatego, że włosy przechodzą cztery różne fazy rozwoju. Najwięcej, melaniny, która gwarantuje skuteczność zabiegu znajduje się w fazie wzrostu. Podczas pierwszego zabiegu usuwamy więc tylko te włosy, które aktualnie w niej są. Aby usunąć pozostałe trzeba odczekać kilka tygodni, aż wejdą w odpowiedni etap. Dla pełnego wydepilowania laserowego danego obszaru ciała konieczny jest więc cykl 6 zabiegów z przerwami trwającymi od 4 do 6 tygodni. Ważna jest więc konsekwencja pacjenta, który musi przestrzegać terminów zabiegów i zalecanych odstępów między nimi. Inaczej efekty mogą być niesatysfakcjonujące.