Czarne pasty do zębów okiem stomatologa.

L'experta

30 lipca, 2022
Blog
#piękny uśmiech,#zdrowie
0 Comments
  1. Home
  2. /
  3. Archiwum
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Czarne pasty do zębów...

Udostępnij

Wiele osób sięga obecnie po czarną pastę do zębów. Jej kolor i konsystencja nieco intryguje i paradoksalnie ma wybielać zęby. Kluczowym składnikiem tego typu past jest węgiel aktywny, który ma właściwości adsorpcyjne, czyli wchłania szkodliwe substancje. Czy to na pewno dobry i bezpieczny wybór dla naszych zębów? Na to pytanie odpowiada nasza stomatolog Agata Wojdalska.

Aktywny węgiel stał się ostatnio bardzo modny! Ma on zdolność pochłaniania wielu substancji. Z powodzeniem wykorzystuje się go w farmakologii, w środkach do leczenia zatruć układu pokarmowego, ale również w kosmetologii, jako element preparatów i zabiegów oczyszczających skórę – sami w klinice L’experta wykorzystujemy go w doskonałym zabiegu black doll.

Węgiel aktywny pojawił się również w stomatologii! W drogeriach szeroko dostępne są pasty do zębów, proszki i płyny do płukania jamy ustnej z jego zawartością. Promowane są, jako środki, które mają za zadanie wchłaniać zanieczyszczenia oraz mieć działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Producenci przekonują, że tego typu pasty wybieleją zęby, ponieważ zawarte w nich składniki wiążą się z osadami na powierzchni zębów, umożliwiając ich skuteczne usuwanie.

Jednak niestety, na ten moment brak jest istotnych dowodów na to, że zastosowanie węgla aktywnego na zęby miałoby przynosić jakiekolwiek korzyści! W 2017 roku przeprowadzono szerokie badanie  dotyczące past do zębów na bazie węgla aktywnego, którego wyniki wskazują na niewystarczające dowody naukowe wykazujące ich korzyści kosmetyczne i zdrowotne. Nie można więc potwierdzić, że mają one działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe czy wybielają zęby oraz detoksykują jamę ustną.

Co jeszcze warto wiedzieć o czarnych pastach do zębów! 

Większość past do zębów z węglem aktywnym pozbawiona jest fluoru. Tymczasem wymagana dawka fluoru w paście dla młodzieży i osoby dorosłej powinna osiągać wartość 1450 ppm. Poza tym nawet jeśli pasta zawiera fluor to obecność węgla aktywnego sprawia, że organizm człowieka nie może przyswoić jonów fluoru, ponieważ zostają one związane z węglem aktywnym.

Poza tym właściwości wybielające węgla aktywnego producenci uzasadniają przyczepnością do szkliwa zębów i usuwaniem środków barwiących zęby (ze względu na jego zdolność adsorbowania pigmentów, chromoforów i plam z powierzchni zęba). Jednak bardziej prawdopodobnym mechanizmem działania past z węglem jest wybielanie przez ścieranie powierzchni szkliwa. Pamiętajmy jednak, że uszkodzone szkliwo nie ulega regeneracji. Mikrouszkodzenia mechaniczne, spowodowane schropowaceniem jego powierzchni pastą zawierającą węgiel, sprawią, że zęby, zamiast odbijać światło i błyszczeć, będą matowe. Jednocześnie, wraz z cieńszą warstwą szkliwa, bardziej uwidocznimy żółtą zębinę, czyli zamierzony efekt wybielania będzie miał całkowicie odwrotny skutek. Tym sposobem możemy również doprowadzić do odsłonięcia kanalików zębinowych i nadwrażliwości. Zdecydowanie lepszym, bo bardziej skutecznym i bezpiecznym sposobem wybielania zębów jest stosowanie preparatów do profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie, bądź wybielania nakładkowego w domu.

Uwzględniając właściwości adsorpcyjne węgla aktywnego, mając do dyspozycji pasty do zębów oraz płukanki, można by uznać, że będzie on skuteczny w walce z nieświeżym oddechem. Nieświeży oddech zazwyczaj spowodowany jest rozwojem bakterii beztlenowych, które produkują lotne związki siarki. Aktywny węgiel nie zwalcza bakterii beztlenowych. Skuteczność preparatów z węglem będzie w tym przypadku prawdopodobnie złudna. Początkowe uczucie świeżości, po chwili zostanie zastąpione ziemistym posmakiem, a substancje zapachowe pochłonięte przez węgiel. Należy leczyć przyczynę.

Pasty z węglem aktywnym mogą też nam szkodzić. Możliwe zagrożenie dla zdrowia stanowią wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, obecne podczas obróbki węgla drzewnego, a także glinka bentonitowa, stosowana w tego typu produktach.

 

Wbrew rosnącej na całym świecie popularności czarnych past, ich stosowanie wcale nie jest obojętne dla zdrowia. Przed zakupem wybielającej pasty na bazie węgla aktywnego należy wziąć pod uwagę możliwe skutki jej działania. Jeśli chcesz wybielić zęby lub poprawić świeżość oddechu warto skonsultować swój problem u stomatologa, który dobierze najlepszą dla Ciebie metodę działania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *