BOSKA KLINIKA - Z NAMI BĘDZIESZ WYGLĄDAĆ I CZUĆ SIĘ NIEZIEMSKO!

Jak prawidłowo czyścić zęby?

  1. Home
  2. /
  3. Archiwum
  4. /
  5. Blog
  6. /
  7. Jak prawidłowo czyścić zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania zdrowych zębów i dziąseł. Przeczytaj porady naszych wyspecjalizowanych higienistek stomatologicznych dotyczące profilaktyki jamy ustnej!

Zachowaj 4 etapy higieny jamy ustnej!

W pierwszym kroku zadbaj o oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych! Samo szczotkowanie zębów nie wystarczy! Należy także wyczyścić przestrzenie, gdzie resztki pożywienia także się dostają i najczęściej zalegają, a gdzie nie jesteśmy wstanie dostać się za pomocą szczoteczki. Najpierw czyścimy powierzchnie styczne zębów. W kolejnym etapie szczoteczką myjemy ich przód, tył i powierzchnie żujące. Taka kolejność jest ważna i prawidłowa! A, czy wiesz jak używać nici?  Przy oczyszczaniu zębów górnych skieruj ją do dołu. Gdy czyścisz dolny łuk nić skieruj do góry. Pamiętaj, żeby do każdej przestrzeni używać nowej, czystej nici.

Drugim etapem jest mycie zębów za pomocą szczoteczki i pasty. Szczotkując zęby pamiętaj o właściwej kolejności.  Zaczynaj zawsze od zewnętrznych powierzchni zębów i myj je przy domkniętych, złączonych szczękach. Później otwórz usta i oczyść powierzchnie żujące zębów na górze i na dole oraz wewnętrze strony obu łuków.

Najlepsza technika mycia zębów jest wymiatająca lub okrężna. Okrężna polega na przyłożeniu szczoteczki prostopadle do linii oczyszczanych zębów. Szczotkujemy zęby za pomocą drobnych, okrężnych ruchów. Technika wymiatająca polega na tym, że szczoteczkę ustawia się pod kątem ok. 45 stopni w okolicy szyjek zębowych. Włoski szczoteczki powinny być skierowane do powierzchni zębów. Następnie wykonujemy okrągłe ruchy przy linii dziąseł i wymiatające w kierunku powierzchni żujących. Ruchy na każdym zębie powtórz 3 razy!

Jaką pastą myć zęby? Dostępne są pasty dedykowane różnym problemom i potrzebom zębów. Są np. pasty wybielające lub przeciwdziałające chorobom dziąseł czy też nadwrażliwości zębów. Pasta powinna mieć w swoim składzie fluor. Jest on owiany złą popularnością, tymczasem jest niezastąpiony w ochronie zębów. Hamuje wzrost bakterii próchnicotwórczych i wbudowując się w hydroksyapatyty szkliwa powoduje, że jest ono odporne na atak kwasów produkowanych przez nie.

Należy jedynie sprawdzać stężenie fluoru w paście do zębów. Odpowiednia dawka jest dla organizmu bezpieczna, a wraz z pastą dostarczamy go tak naprawdę w śladowych ilościach. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pasta stosowana u dzieci od 1 ząbka do 6 roku życia powinna zawierać 1000 ppm fluoru. Ważna jest też jej ilość. U dzieci do 3 roku życia należy nakładać jej na szczoteczkę tyle, co ziarnko ryżu. Z kolei u dzieci od 3 do 6 lat jest to ziarnko groszku, a powyżej 6 lat zmienia się dawkę fluoru na 1400 ppm i jest to już ta sama ilość fluoru, którą należy stosować u dorosłych.

Kolejny etap higieny jamy ustnej to oczyszczanie języka. Wykorzystujemy do tego specjalny czyścik, który pozwala usunąć biały osad z powierzchni języka. Wnika on w pory i nie usuwany przyczynia się do rozwoju bakterii, które są powodem przykrego zapachu z ust. Język oczyszczamy, przesuwając czyścik od po języku od nasady, aż po jej koniec.

W ostatnim etapie płuczemy jamę ustną płynem do ust, ewentualnie używamy irygatora, który dokładnie wypłucze każdy zakamarek w jamie ustnej.

Wszystkich zapraszamy na wizyty do kliniki L’experta, gdzie w ramach programu higienizacyjnego przeprowadzajmy szczegółowy instruktaż czyszczenia jamy ustnej.